Anthurium - održavanje
Anthurium je poznat pod nazivima flamingov cvijet jer svojim izgledom podsjeća na ovu pticu, plamenac zbog česte vatrene boje cvijeta. Rod obuhvata oko 1000 vrsta biljaka čiji su areal vlažna tropska područja, prašume Srednje i Južne Amerike, tačnije sjeverni delovi Meksika, Argentine i neki delovi Kariba. Raste kao epifit ili poluepifit, u pukotinama stijena ili na plitkom, skeletnom, krečnjačkom zemljištu. Ime roda Anthurium potiče od grčkih reči anthos – cvijet i oura – rep, zbog velikog zaštitnog lista, spate, koji okružuje cvjetni klip.
Anturijumu odgovara mjesto sa puno sunčeve svijetlosti. Izbjegavati direktno sunce. Optimalna temperatura, kreće se od 16-30°C. Temperatura bi trebala biti ujednačena jer nagli pad temperature može da prouzrokuje propadanje biljke. Tokom zime ona ne smije da bude niža od 15°C. Preporučuje se zalivanje vodom koja je odstajala ili prokuvanom kada je zemljište potpuno suvo. Zimi se zaliva jednom u 10 do 12 dana, a ljeti na svaka 3 dana. Jednom nedeljno se cijela biljka može oprati blagim mlazom tuša. Saksija se može potopiti u dublju posudu sa vodom tako da nivo vode bude malo iznad gornje ivice. Kada prestanu da izlaze mjehurici vazduha saksija se ostavlja sa strane da se ocijedi. Anturijumu je potrebna visoka vlažnost vazduha. Listove treba povremeno orošavati mekom vodom, prokuvanom ili odstajalom. Prilikom orošavanja ne treba kvasiti velike brakteje, obojene listove, takođe moguća je pojava nekroza listova, usled pretjeranog orošavanja. Ljeti kada su velike vrućine može se orošavati više puta u toku dana, a zimi jednom dnevno kada je vazduh u prostoriji suv. Do pojave žutih i suvih listova anturijuma dolazi usled viška ili manjka vode, ako je biljka na promaji, ili joj je hladno. Kada kod anturijuma primjetite klonulost listova potrebno je biljku premjestiti, jer je ona sigurno na promajnom mjestu.
Presađivanje podelom bokora se vrši nakon cvijetanja. Pri dijeljenju bokora starije biljke trebalo bi voditi računa da svaki dio ima korjenov sistem i listove. Podijeljene biljke se sade u pliće, šire posude, uz drenažni sloj na dnu, i stavljaju u toplu prostoriju u kojoj temperatura neće biti ispod 20°C. Posađene biljke treba redovno zalivati i prehranjivati da bi cvijetale iste godine. Ove biljke uspijevaju i kao hidrokulture.
Cvijetovi anturijuma simbolišu postojanost, ljubav i prijateljstvo i često se koriste kao rezano cvijeće. Na Havajima se anturijum naziva havajsko srce. Vjeruje se da je magična biljka natprirodnih moći koja štiti od zlih duhova. Strasni ljubitelji anturijuma smatraju da ova biljka poručuje: „Ti si ovdje dobrodošao.“