Bugenvilija rod grmastih penjačica iz porodice noćurkovki porijeklom iz Južne Amerike. Latinski naziv biljka duguje francuskom admiral i prirodnjaku Louis Antoine de Bougainvilleu koji je u 18. vijeku oplovio svijet i  iz Brazila donio bugenvile.

Rasadnici u Engleskoj i Francuskoj su veoma brzo počeli da šire ovu biljku po Evropi – pa čak i u Australiji. Tako su se ove lijepe penjačice raširile po cijelom svijetu. Njihova popularnost je i danas velika.

Bogumile - održavanje

Ako je mimoza kraljica hercegnovske i bokeljške zime onda je bogumila  neprikosnovena kraljica ljeta. Ova raskošna cvjetnica  jednostavno voli sunce!

Koliko je ono raskošnije i jače toliko se ona više rascvjetava. Možda baš zbog toga  u različitim publikacijama i knjigama koje se bave govorom cvijeća,  a svaki cvijet ima više značenja, bogumili daju samo jedno – strast!  Osim plameno crvenih,  bogumilu možete prepoznati po kraljevski ljubičastim, nježno rozim pa čak i bijelim cvjetovima, ali čak i takva ona kazuje strast. Uspinje se  radoznalo uz kamene zidove, balkone, skale, prilično  svojeglava i u danima Miholjskog ljeta.

Na području Herceg Novog  bogumile su počeli  da gaje početkom  20  vijeka. Poznato je da se  u parku hotela “Boka” nalazilo nekoliko sadnica bogumile zasađenih 1935. godine.

Ove tropske i suptropske drvenaste, zimzelene penjačice  dostižu visinu od 6 metara. Mogu podnijeti tople, suve lokacije sa temperaturom preko 37 stepeni. Dobro uspijevaju na bogatim, dobro dreniranim, kiselim zemljištima, a otporne su na sušu, posolicu i vjetar.

me_MECrnogorski