Hortenzije - održavanje

Hortenzija je veoma popularna ukrasna biljka latinskog naziva Hydrangea, a spada u porodicu Hydrangeaceae. Ako se uzme u obzir da naučno ime za hortenziju potiče od grčke reči hydra, što u prevodu znači voda, može se zaključiti da hortenzija kao biljka zahtijeva puno vode. Prirodno stanište hortenzije su Himalaje, vlažna i šumovita područja Sjeverne i Južne Amerike i Istočne Azije, mada takođe veoma uspješno se gaji i u našem regionu i pogoduje joj naša klima.
 
Može da poraste od 70cm do 150 cm u visinu i ima grane sa nazubljenim velikim lišćem i velikim preljepim cvijetovima. Cvijetne glave hortenzije mogu biti različitih oblika – okrugle, ravne i kupolaste, a kada su u pitanju boje cvijeta mogu biti crvene, ružičaste, ljubičaste, plave ili bijele. Svaka glava hortenzije sastoji se od dvije vrste cvijeća – većih, sterilnih cvijetova sa četiri latice i fertilnih cvijetova koji su sakriveni u sredini. Da bi uspješno gajili hortenzije, najbolje je da ih posadite na mjestima gde do njih sunce dolazi tek kad izlazi ili kasno, kad zalazi. Budući da hortenzije vole puno vode, redovno zalivanje je posebno važno u prvoj godini, sve dok se ne ukorijene.
 
Prihrana i obrezivanje hortenzija jednako je važno kao i redovno zalivanje. U proljeće se za gnojenje koriste đubriva koja će podstaći njihov rast. Starije biljke hortenzije najbolje je obrezati u proljeće i to tako da se starije grane odrežu 50 cm od zemlje. Nije potrebno previše obrezivati biljku jer bi to moglo negativno da utiče na razvoj cvijeta i cvjetanje. Rez treba napraviti odmah iznad pupoljaka što će podstaći hortenziju da se i dalje širi na tim mjestima. Čišćenje suvih dijelova biljke je takođe od suštinskog značaja kako se ne bi onemogućio rast biljke.
 
Na boju cvijetova hortenzije može se uticati na sledeći način:
Ako želite ružičaste ili crvene cvijetove, onda morate biti sigurni da sadite hortenziju u manje kiseloj ili neutralnoj zemlji.
Plavim cvijetovima je potrebna što kiselija (pH4) zemlja. Plavi cvijetovi se takođe mogu dobiti ako hortenziju zalijemo rastvorom aluminijum sulfata svake dve nedelje. U cvijetnom centrima postoje različita specijalna đubriva koja sadrže jedinjenje u sebi i mogu se koristiti za dobijanje plavog cvijeća.
Zanimljivo je da bijela hortenzija uvijek ostaje bijela, bez obzira na to u koju je vrsta tla zasađena. Ako želite da pretvorite svoju plavu hortenziju u ružičastu, to možete da uradite tako da joj obezbijedite tlo sa neutralnom pH reakcijom.
 
 
 
 
me_MECrnogorski